مقالات

تفاوت های پسته اکبری و احمد آقایی چیست؟

تفاوت پسته اکبری و احمدآقایی

یکی از محبوب‌ترین خشکبارهایی که برای ما ایرانیان وجود دارد، پسته است. پسته نوعی خشکبار است که مزه‌ای بسیار جذاب و دوست‌داشتنی داشته و علاوه بر این مزه فوق‌العاده، فواید منحصربه‌فردی نیز برای بدن ما دارد. بهترین پسته‌های کشور ایران در شهر زیبای رفسنجان کشت می‌شوند. این خشکبار فوق‌العاده در باغ‌های بزرگی از شهر رفسنجان به دست می‌آید که کیفیت فوق‌العاده‌ای داشته و حتی صادر نیز می‌شود.

دو نوع پسته محبوب شهر رفسنجان پسته احمد آقایی و پسته اکبری هستند. بسیاری از افراد تنها با نام این پسته‌ها آشنا بوده و نمی‌دانند که تفاوت و فرق میان پسته اکبری و احمد آقایی در چیست. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. در این مقاله به طور کامل تفاوت‌هایی که میان پسته اکبری و پسته احمد آقایی وجود دارد را با هم بررسی می کنیم.

پسته احمد آقایی چیست؟

اول از هر چیزی بهتر است آشنایی شما دوستان عزیز را با هر کدام از این پسته‌ها بیشتر کنیم. این‌گونه راحت‌تر می‌توانیم تفاوت‌هایی که میان این دو پسته وجود دارد را بررسی کنیم. پسته احمدآقایی یکی از محبوب‌ترین و پرمشتری‌ترین پسته‌های ایرانی است که به شکلی بلند بوده و فرم آن بادامی است.

اما اندازه دانه‌های مختلف این پسته همیشه یکسان نیست. این نوع پسته که در کشور ایران تولید می‌شود مطلوب‌ترین نوع در شرق آسیا است. پسته احمد آقایی را می‌توان یک پسته بزرگ نام‌گذاری کرد که ازیک‌طرف باز و از طرف دیگر به طور نصف باز شده است.

انواع پسته احمد آقایی

نکته‌ای مهم که باید دررابطه‌با پسته احمد آقایی بدانید این است که این پسته در مدل‌های مختلفی وجود دارد. در واقع انواع مختلف این پسته نسبت به یکدیگر متفاوت بوده و از نظر ظاهر و طعم تفاوت‌های مختلفی دارند. انواع پسته احمد آقایی عبارت‌اند از:

  • پسته بوداده نمکی با مقداری آهک اضافه
  • پسته نمکی بوداده معمولی
  • پسته بوداده
  • پسته بوداده و نمک کم
  • پسته خام طبیعی

پسته اکبری

از دیگر نوع‌های پسته محبوب ایرانی که در شهر زیبای رفسنجان تولید شده و محبوبیت فوق‌العاده‌ای بین افراد مختلف دارد، پسته اکبری است. این نوع پسته هم از نظر ظاهری زیبا و جذاب است، هم طعم آن فوق‌العاده مطلوب هست. بلندترین پسته‌ای که در کشور ایران تولید می‌شود پسته اکبری بوده و از پسته احمدآقایی بلندتر است.

این پسته به‌عنوان گران‌ترین پسته ایرانی نیز شناخته می‌شود. مهم‌ترین مشخصه ظاهری این پسته این است که عرض انتها و سر آن یکسان بوده و در زیر نور آفتاب خشک می‌شود. یکی از مزیت‌های مهم پسته اکبری این است که می‌توانید به‌راحتی آن را بازکرده و مغز پسته را میل کنید.

همچنین گلدهی درخت پسته اکبری معمولاً در اواخر زمستان و اوایل بهار اتفاق می‌افت.

پسته اکبری

انواع پسته اکبری

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز اشاره شد، مدل‌های مختلفی از پسته اکبری وجود دارد. این مدل‌ها در کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید پسته طعم داده شده وجود داشته و به مشتریان فروخته می‌شوند. شما دوستان عزیز می‌توانید نسبت به سلیقه خود یکی از این پسته‌ها را انتخاب کرده و به‌راحتی از معتبرترین فروشنده‌ها خریداری کنید. مدل‌های مختلف این پسته عبارت‌اند از:

  • پسته اکبری بوداده نمکی با آهک اضافه
  • پسته اکبری نمکی بوداده معمولی
  • پسته اکبری بوداده
  • پسته اکبری بوداده بانمک کم
  • پسته اکبری خام طبیعی

تفاوت پسته احمد آقایی و پسته اکبری

اگر می‌خواهید یک پسته جذاب و خوش‌طعم را خریداری کرده و آن را در مهمانی‌ها و جمع‌های خانوادگی میل کنید، بهتر است با تفاوت‌هایی که میان دو پسته محبوب ایرانی یعنی پسته احمد آقایی و پسته اکبری وجود دارد را بلد باشید. از مهم‌ترین این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشخصه / نوع پسته

پسته احمدآقایی پسته اکبری
اندازه متوسط 1.6 – 1.5

1.9 – 1.8

شکل

بادامی‌شکل و کشیده بادامی‌شکل و کشیده
میانگین وزن خشک هر دانه 0.75 گرم

0.66 گرم

میانگین وزن هر دانه

1.32 گرم 1.45 گرم
تعداد دانه در هر کیلوگرم 800 تا 900

800 تا 900

مقایسه پسته اکبری و احمد آقایی

تفاوت پسته اکبری و احمد آقایی از نظر قیمت

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که میان پسته اکبری و پسته احمد آقایی وجود دارد تفاوت آن‌ها از نظر قیمت است. تفاوت قیمتی مهم‌ترین بخشی است که مشتریان قبل از خرید پسته یا هر محصول دیگری بررسی می‌کنند. شما دوستان عزیز می‌توانید با بررسی تفاوت‌های قیمتی میان این دو پسته یکی را برای خرید انتخاب کنید. پسته اکبری از نظر قیمت، گران‌تر از پسته احمد آقایی است؛ دلیل این موضوع اندازه و وزن بیشتر دانه‌های این پسته نسبت به پسته احمد آقایی بوده و ظاهر آن نیز بسیار جذاب‌تر است.

پسته اکبری و احمد آقایی

تفاوت پسته اکبری و احمد آقایی از نظر زمان گل‌دهی

موضوع دیگری که دو پسته احمد آقایی و پسته اکبری با هم متفاوت هستند، زمان گل‌دهی این دو پسته است. پسته احمد آقایی یکی از پسته‌های زودرس در میان انواع پسته‌ها است. از طرف دیگر پسته اکبری نیز یک پسته دیررس محسوب می‌شود. پس می‌توان این نتیجه را گرفت که پسته احمد آقایی زودتر از پسته اکبری رسیده و قابل‌برداشت می‌شود.

پسته احمد آقایی بهتره یا پسته اکبری؟

حال که تمامی تفاوت‌های میان پسته اکبری و پسته احمد آقایی را بررسی کردیم، بهتر است بدانیم که کدام یک برای خرید مناسب‌تر هستند. این موضوع کاملاً به سلیقه بستگی دارد. برخی از افراد پسته‌های درشت و بلند دوست داشته و برخی دیگر دوست دارند که پسته‌های ریز را میل کنند.

تفاوت‌های طعم و مزه در میان پسته اکبری و احمد آقایی آن‌چنان زیاد نیست؛ اما پسته اکبری به دلیل کیفیت بالاتر و دیررس بودن، طعم بیشتری دارد. به همین دلیل پیشنهاد ما خرید پسته اکبری است. شما دوستان عزیز می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌های مختلف این پسته محبوب را خریداری کنید.

پسته احمدآقایی بهتره یا پسته اکبری؟

سخن پایانی

پسته یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌هایی است که میان ایرانیان وجود دارد. این خشکبار باارزش، علاوه بر طعم منحصربه‌فرد و فوق‌العاده دارای خواصی عالی نیز هست. مدل‌های مختلفی از پسته در ایران وجود دارد که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به پسته اکبری و پسته احمد آقایی اشاره کرد.

این دو پسته از نظر برخی از معیارها با هم متفاوت بوده و افراد مختلفی هر کدام از این دو پسته را خریداری می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم به بهترین شکل تفاوت‌هایی که میان پسته اکبری و پسته احمد آقایی وجود دارد را بررسی کنیم تا آشنایی شما عزیزان با این پسته‌ها را بیشتر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =