مقالات

پسته تازه را چگونه خشک کنیم؟ معرفی چندین روش برای خشک کردن پسته

نحوه خشک کردن پسته

پسته را می‌توان یکی از بهترین آجیل‌هایی دانست که در میان خشکبار و مغزیجات وجود دارد. این آجیل فواید و طعم عالی داشته و می‌توانید به اشکال و روش‌های مختلفی این آجیل را میل کنید. نکته مهمی که وجود دارد این است که بسیاری از افراد دوست دارند آجیل خود را به شکل خشک شده و ترد مصرف کنند. در چنین شرایطی روش‌های مختلفی برای خشک کردن پسته وجود دارد.

از روش‌های طبیعی و نور خورشید گرفته تا استفاده از دستگاه خشک‌کن پسته. همراه ما باشید تا در ادامه به طور کامل این موضوع را باهم بررسی کنیم. شما دوستان عزیز می‌توانید بهترین پسته‌های مرغوب را فروشگاه آنلاین آقای پسته با قیمتی عالی بخرید. خرید پسته در مدل‌های مختلف مانند پسته اکبری در آقای پسته با کیفیتی عالی انجام می‌شود.

خشک کردن پسته تازه در فر و تابه

یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین روش‌هایی که برای خشک کردن پسته تر وجود دارد استفاده از فر و تابه است. استفاده از گرمای تولیدی توسط این دستگاه‌ها می‌تواند به‌سرعت موجب خشک‌شدن پسته شود. در این روش شما عزیزان می‌توانید به‌راحتی پسته تر یا همان خیس را درون فر با دمای 300 درجه ریخته و پس از 15 دقیقه آن را از فر خارج کنید؛ این‌گونه پسته‌ای خشک شده و ترد خواهید داشت.

خشک کردن پسته تازه در سایه روش دیگری که برای خشک کردن پسته تر وجود دارد خشک کردن آن در سایه است. در این روش ابتدا فضایی که دارای سایه است را انتخاب کنید  و پس از پوست کندن پسته‌ها، آن‌ها را درون سینی یا پارچه‌ای تمیز قرار دهید. سپس اجازه دهید که پسته به‌مرورزمان در سایه‌خشک شود. این روش بسیار کاربردی و خوب است؛ اما عیب‌هایی مانند خورده شدن مغز پسته توسط پرندگان و حشره‌هایی مانند مورچه و باز نشدن دهان پسته دارد.

نحوه خشک‌کردن پسته با فر و تابه

خشک کردن پسته تازه توسط نور خورشید

شما دوستان عزیز می‌توانید با استفاده از نور خورشید نیز پسته را خشک کنید. خشک کردن پسته تازه یا پسته خام با استفاده از نور خورشید روشی عالی است که هم پسته را خشک کرده و هم موجب خندان شدن آن می‌شود. شما عزیزان قادر هستید مقدار زیادی پسته را روی سینی یا پارچه‌ای تمیز ریخته و سپس آن را به مدت 3 الی 4 روز زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

این‌گونه پسته به‌خوبی خشک شده و به علت برخورد نور خورشید از فاسدشدن آن نیز جلوگیری می‌شود. تفاوت پسته‌های خشک‌شدن در نور مستقیم خورشید با سایه نکته مهمی که وجود دارد این است که برخی از افراد نمی‌دانند کدام روش را برای خشک کردن پسته تر انتخاب کنند.

خشک کردن پسته در روش نور مستقیم خورشید و سایه محبوبیت زیادی دارد؛ اما استفاده از نور مستقیم خورشید مزایای به‌مراتب بیشتری را به شما دوستان عزیز ارائه می‌دهد. زیرا در صورت قرار پسته در زیر نور مستقیم خورشید، مدت‌زمان کوتاه‌تری برای خشک‌شدن آن‌ها نیاز خواهید داشت؛ همچنین امکان خندان شدن پسته چندین برابر بیشتر می‌شود. از طرف دیگر رطوبتی در پسته باقی نمانده و کیفیت خشک‌شدن آن بیشتر خواهد شد.

خشک کردن پسته با نور خورشید

دستگاه خشک‌کن پسته

به‌علاوه روش‌هایی که در قسمت‌های بالا برای خشک کردن پسته تازه با هم بررسی کردیم، روش‌های سریع‌تر و ساده‌تری نیز وجود دارد که به دست بشر اختراع شده است. دستگاه خشک‌کن پسته یکی از جدیدترین روش‌ها برای خشک کردن پسته تازه است که علاوه بر حفظ ویژگی‌های طبیعی پسته موجب حفظ‌شدن طعم فوق‌العاده آن نیز می‌شود. اگر می‌خواهید از این دستگاه برای خشک کردن پسته استفاده کنید، بهتر است با نکات مهمی دررابطه‌با این دستگاه آشنایی داشته باشید. مهم‌ترین این نکات شامل موارد زیر هستند:

دستگاه خشک‌کن پسته

مکانیزم کار

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید دررابطه‌با دستگاه خشک‌کن پسته بدانید این است که مکانیزم کاری این دستگاه مشابه دیگر دستگاه‌های خشک‌کن است. این دستگاه همانند دیگر دستگاه‌های خشک‌کن با کمک حرارت موجب تبخیر رطوبت داخل پسته می‌شود.

با کمک جریان هوا نیز این حرارت به‌سرعت از دستگاه خارج می‌شود تا کیفیت پسته عالی بماند. سرعت خشک کردن پسته توسط این دستگاه بسیار بالا بوده و می‌تواند در چندین ساعت تعداد زیادی پسته را برای شما خشک کند.

تنظیم دما

نکته دیگری که دررابطه‌با دستگاه خشک‌کن پسته وجود دارد قابلیت تنظیم دما در این دستگاه است. بسیاری از مدل‌های دستگاه خشک‌کن پسته دارای امکانی به نام تنظیم دما هستند. با استفاده از این امکان می‌توانید دمای مناسب برای خشک کردن پسته‌ها بسته به سلیقه و ذائقه خود را انتخاب کنید.

در واقع این امکان باعث شده تا بتوانید پسته را در شدت‌های مختلف خشک کرده و برای مهمانی‌های خود از مدل‌های مختلف پسته خشک شده استفاده کنید. این موضوع کاربردهای دستگاه پسته خشک‌کن را بیشتر نیز کرده است.

زمان خشک کردن

معیاری که بسیاری از افراد زمان خرید دستگاه پسته خشک‌کن به آن توجه کرده و موجب می‌شود که آن را نسبت به روش‌های سنتی خشک کردن پسته تازه انتخاب کنند، زمان خشک کردن پسته است. به‌طورکلی خشک کردن پسته توسط این دستگاه بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

البته این سرعت همیشه یکسان نبوده و به معیارهای مختلفی بستگی دارد. از مهم‌ترین این معیارها می‌توان به مدل دستگاه، میزان رطوبت موجود در پسته و دمای تنظیم شده توسط کاربر دستگاه اشاره کرد. این زمان به ساعت‌های کمی کاهش پیدا کرده و سرعت میل‌کردن یک پسته خشک و تازه را بیشتر کرده است.

سایز و ظرفیت

اگر قصد دارید تا برای خشک کردن پسته تر از یک دستگاه پسته خشک‌کن استفاده کنید، باید زمان خرید این دستگاه به سایز و ظرفیت آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. سایز و ظرفیت خشک‌کن پسته همانند دیگر دستگاه‌های خشک‌کن در مدل‌ها و نوع‌های مختلفی ارائه شده است.

از مدل‌های کوچک خانگی تا مدل‌های بزرگ و پر توان برای استفاده‌های صنعتی. درصورتی‌که مصرف پسته خشک شده شما عزیزان  بالا بوده یا کسب‌وکار خشک کردن پسته دارید، باید نسبت به نیاز خود یک مدل پرتوان را تهیه کنید.

فناوری‌های اضافی

علاوه بر ویژگی‌هایی که از دستگاه خشک‌کن بررسی کردیم، ویژگی‌های دیگری نیز از این دستگاه وجود دارند که به‌عنوان فناوری‌های اضافی آن محسوب می‌شوند. مدل‌هایی که دارای این فناوری‌ها هستند می‌توانند کاربردهای بیشتر و باکیفیت‌تری را به شما ارائه دهند.

از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین این ویژگی‌ها می‌توان به مواردی همچون سیستم کنترل هوشمند، حسگرهای رطوبت، تنظیمات خاص برای انواع مختلف پسته، نمایشگر ال‌ای‌دی یا دیجیتال و… اشاره کرد. قطعاً مدل‌هایی که فناوری‌ها و امکانات اضافی بیشتری دارند، قیمت بالاتری نیز خواهند داشت.

مزایا

خرید و استفاده از دستگاه خشک‌کن پسته مزایایی عالی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حفظ ویژگی‌های طبیعی پسته، کاهش زمان خشک‌شدن پسته تازه، افزایش عمر و ماندگاری پسته خشک شده، در امان بودن مغز پسته در برابر گردوغبار و حشره‌های مختلف و… اشاره کرد.

نکات مهم در مورد طرز خشک کردن پسته تازه در خانه

اگر می‌خواهید نسبت به خشک کردن پسته تازه در خانه اقدام کنید، باید نکاتی مهم را برای این کار در نظر بگیرید. مهم‌ترین این نکات عبارت‌اند از:

  • زمان شستن پسته‌ها در ظرف آب پسته‌هایی که پوک و توخالی هستند روی سطح آب می‌آیند. این پسته‌ها را جدا کرده و در سبدی جداگانه قرار دهید.
  • از خوردن پسته‌هایی که پوست رویین آن‌ها سیاه شده و این سیاه‌رنگی به پوست زیرین آن نفوذ کرده دوری کنید.
  • اگر به مدت‌زمان طولانی پوست نرم و سبزرنگ رویین پسته روی دانه‌های پسته بماند، باعث سیاه‌شدن پوست پسته و تولید سم خطرناک آفلاکتوکسین می‌شود.

نکات مهم خشک کردن پسته

یک کیلو پسته تازه چقدر پسته خشک می‌دهد؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که افراد دررابطه‌با خشک کردن پسته از ما می‌پرسند این است که یک کیلو پسته تازه چقدر پسته خشک می‌دهد. این موضوع به معیارهای مختلفی بستگی دارد؛ درصورتی‌که پسته خریداری شده دارای شاخ‌وبرگ و پوست باشد، پس از شستشو و پاک‌کردن پسته، چیزی حدود یک‌سوم وزن این پسته‌ها، پسته خشک دریافت خواهید کرد. در واقع اگر وزن پسته‌های تازه شما 3 کیلوگرم باشد، حدود 1 کیلوگرم پسته خشک از آن به دست خواهد آمد.

خشک کردن پسته خیس

سخن پایانی

یکی از بهترین روش‌ها برای میل‌کردن پسته خشک کردن آن است. افراد زیادی به پسته خشک شده علاقه داشته و می‌خواهند روش‌های خشک کردن پسته در خانه را یاد بگیرند؛ این‌گونه هم از کیفیت پسته خشک شده اطمینان دارند و هم از نحوه خشک‌شدن آن.

در این مقاله نکاتی را به شما ارائه کردیم که با بررسی آن‌ها می‌توانید به‌راحتی و در چندین مرحله ساده پسته خشک شده به دست بیاورید. شما دوستان عزیز می‌توانید از آقای پسته انواع مدل‌ها و گونه‌های پسته ایرانی را باکیفیت فوق‌العاده بالا و قیمت‌های مقطوع خریداری کرده و دربسته بندی‌های زیبا سفارش دهید.

سؤالات متداول

خشک کردن پسته به چه شکل انجام می‌شود؟

خشک کردن پسته روش‌های مختلفی دارد؛ استفاده از سایه، نور مستقیم خورشید، حرارت فر یا تابه و دستگاه خشک‌کن پسته روش‌های خشک کردن پسته در منزل هستند.

آیا خشک کردن پسته در فواید آن تأثیر می‌گذارد؟

خیر؛ اگر به‌صورت اصولی پسته را خشک کنید و تمامی مراحل خشک کردن پسته را به‌دقت انجام دهید، خشک کردن پسته باعث ازبین‌رفتن فواید آن نخواهد شد.

استفاده از دستگاه خشک‌کن پسته چگونه است؟

تنها کافی است پسته را شسته و سپس درون سینی دستگاه بریزید. پس از تنظیم‌کردن دمای دستگاه و شروع فرایند، خشک کردن پسته خام و تازه در چندین ساعت به‌سرعت انجام می‌شود.

1 کیلوگرم پسته خام، چقدر پسته خشک‌شده به ما می‌دهد؟

درصورتی‌که به‌درستی مراحل خشک کردن پسته تازه را انجام دهید، حدود یک‌سوم وزن پسته تازه، پسته خشک شده دریافت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =