مقالات

انس پسته چیست و چگونه میتوان آن را محاسبه کرد

انس پسته چیست؟

یکی از مواردی که هنگام خرید پسته با آن مواجه می‌شویم، انس پسته است. بسیاری از مرم با شنیدن کلمه انس، ممکن است یاد طلا و محاسبه وزن آن بیفتند؛ اما با مفهوم با این کلمه در خرید پسته آشنایی نداشته باشند. به‌طورکلی، انس پسته معیاری برای نشان‌دادن میزان درشتی یا ریز بودن است و ممکن است برای سایر محصولات موجود در صنعت خشکبار نیز استفاده شود. بااین‌حال اگر برای شما هم پیش‌آمده که انس پسته چیست و چگونه محاسبه می‌شود، با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به‌صورت کامل، به بررسی نحوه محاسبه انس پسته و نکاتی مهم در این زمینه بپردازیم.

ویدئو توضیح انس پسته:

توضیح سریع در رابطه با انس پسته: 142 گرم پسته را جدا میکنید  و هر 5 عدد پسته را در یک جا قرار میدهید  و در نهایت تعداد بسته های 5 تایی پسته را میشمارید. عدد بدست آمده انس پسته شماست  و هرچه تعداد کمتر باشه پسته درشت تر و مرغوب تر است که این وابسته به نوع پسته شماست

انس پسته چیست؟

انس پسته که برخی آن را با عیار پسته هم می‌شناسند، معیاری است برای نشان‌دادن سایز و میزان درشتی پسته. به این صورت که هر چه انس پسته پایین‌تر باشد، میزان درشت بودن پسته بیشتر است و هر چه انس پسته بالاتر باشد، اندازه پسته کوچک‌تر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با مفهوم انس، پسته اکبری را در نظر بگیرید. همان‌طور که می‌دانید پسته‌های اکبری جزو درشت‌ترین پسته‌های موجود در بازار هستند.

در مقابل این نوع پسته درشت، پسته بادامی را قرار دهید که اندازه ریزتری از نوع اکبری دارد. طبیعتاً در هر کیلوگرم از نوع اکبری، تعداد کمتری پسته قرار می‌گیرد و در مقابل، یک کیلوگرم از نوع بادامی، تعداد بیشتری پسته را شامل می‌شود. به همین دلیل انس پسته اکبری را پایین‌تر از پسته بادامی در نظر می‌گیرند.

خرید پسته‌هایی با انس بالاتر، به دلیل اینکه تعداد بیشتری پسته را شامل می‌شوند، معمولاً مقرون‌به‌صرفه‌تر است و برای پر کردن سبد آجیل می‌تواند انتخاب بهتری باشد. در مقابل، خرید پسته با انس پایین معمولاً پرهزینه‌تر است؛ به همین دلیل پسته‌هایی با انس پایین‌تر را پسته‌های لوکس در نظر می‌گیرند و معمولاً برای میهمانی‌ها و مراسم خاص خریداری می‌شوند.

نحوه انس گیری پسته

حال که پاسخ سؤال انس پسته چیست را متوجه شدید، لازم است که با نحوه محاسبه انس پسته آشنا شوید. برای اندازه‌گیری انس پسته، در ابتدا لازم است که 142 گرم از پسته خریداری شده را جدا کنید. عدد 142 ریشه تاریخی دارد و از زمان‌های بسیار دور توسط تاجران پسته، مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

پس از جداکردن 142 گرم پسته، آنها را به دسته‌های ۵تایی تقسیم کنید. هر دسته 5 عددی پسته، به معنای 1 انس است. برای مثال اگر 142 گرم پسته به 22 دسته 5 عددی تقسیم‌بندی شد؛ انس پسته شما 22 است. بااین‌حال 142 گرم پسته ممکن است به طور یکسان، به 5 بخش‌پذیر نباشد؛ به همین دلیل مقدار جزئی خطا در محاسبه انس پسته همواره وجود خواهد داشت که برای رفع این مشکل، از دو رقم پشت‌سرهم استفاده می‌کنند. برای مثال انس پسته کله‌قوچی خام را بین 22 تا 24 در نظر می‌گیرند.

 

نحوه محاسبه انس پسته

درجه‌بندی پسته

ارقام مختلف پسته را بر اساس اندازه و میزان درشت بودن، درجه‌بندی می‌کنند که شامل پسته‌های خیلی ریز، ریز، متوسط، درشت و خیلی درشت می‌شوند. این درجه‌بندی تنها برای تعیین اندازه و انس پسته است و با آن نمی‌توان کیفیت کلی پسته را تعیین کرد. درجه‌بندی انواع پسته‌ها بر اساس انس، شامل جدول زیر می‌شود. بر اساس این درجه‌بندی، پسته‌های اکبری موجود در سایت آقای پسته شامل پسته شور سنتی یا زعفرانی با انس 18-19، درشت‌ترین نوع پسته بازار است، پسته کله‌قوچی موجود در این فروشگاه نیز با انس 22-24، جزو پسته‌های متوسط و انواع پسته‌های بادامی با انس 28 تا 30، جزو پسته‌های ریز بازار محسوب می‌شوند و انتخابی مقرون‌به‌صرفه هستند.

درجه‌بندی پسته

انس

خیلی درشت

بین 18 تا 20

درشت

بین 20 تا 22

متوسط

بین 22 تا 26

ریز

بین 26 تا 28
خیلی ریز

بین 28 تا 34

نحوه تعیین مرغوبیت پسته

تعیین مرغوبیت پسته

نحوه محاسبه انس برای تمامی پسته‌ها یکسان است؛ به همین دلیل تنها به‌منظور تعیین میزان درشتی پسته کاربرد دارد و نمی‌توان آن را معیاری برای درجه‌بندی کیفیت پسته در نظر گفت. حتی در برخی موارد، پسته‌های دهان بسته یا پسته‌های پوک نیز ممکن است انس پایینی داشته باشند. برای تعیین کیفیت و مرغوبیت پسته، از روش دیگری استفاده می‌شود که روی وزن پسته تمرکز دارد. طی این روش، پسته‌هایی که مغز سنگین‌تری داشته باشند، از کیفیت بهتری نیز برخوردارند. برای انجام این روش، باید مطابق با راهنمای زیر عمل کرد.

جداسازی پسته‌ها

برای تعیین مرغوبیت پسته، ابتدا باید 100 گرم از پسته موردنظر خود را جدا کنید. توصیه می‌کنیم از پسته‌های دهان بسته استفاده کنید؛ زیرا این نوع پسته‌ها دقت اندازه‌گیری شما را افزایش می‌دهد. همچنین سعی کنید از ترازویی دقیق، ترجیحاً ترازوی آشپزخانه، برای وزن‌کردن پسته‌ها استفاده کنید.

شکستن پسته‌ها و جداکردن مغزها

مرحله بعد، شکستن پسته‌ها و در آوردن مغز آنهاست. این کار را بااحتیاط انجام دهید تا پسته‌ها با آسیب مواجه نشوند و تغییری در وزن آنها ایجاد نشود.

وزن مغزها

پس از جداکردن مغز پسته‌ها، آنها را مجدداً روی ترازو وزن کنید. این مرحله را هم با دقت کامل و کمترین خطا انجام دهید.

تعیین مرغوبیت

پس از وزن‌کردن مغز پسته و مقایسه آن با وزن کل پسته‌ها، می‌توانید مرغوبیت پسته را متوجه شوید. به این صورت که اگر وزن مغز پسته‌ها پایین‌تر 50 گرم بود، پسته جزو آجیل‌های بی‌کیفیت قرار می‌گیرد. همچنین درصورتی‌که وزن مغز پسته‌ها بیشتر از 50 گرم شد، پسته از کیفیت خوبی برخوردار است.

بااین‌حال توجه داشته باشید که این روش اندازه‌گیری، معیار جامعی برای تعیین مرغوبیت پسته نیست و تنها از لحاظ وزن پسته، کیفیت آن را مشخص می‌کند. اگر قصد دارید کیفیت پسته را دقیق‌تر تعیین کنید، باید عواملی مانند نژاد پسته، میزان تازگی، طعم، خندان بودن، بافت پسته و مواردی از این دسته را در نظر بگیرید.

رؤیت پسته

علاوه بر این سؤال که انس پسته چیست؟ ممکن است با مفهومی به نام رویت پسته نیز روبرو شده باشید. این مورد نیز یکی دیگر از معیارها برای نشان‌دادن کیفیت و مرغوب بودن پسته است که مربوط به نمای ظاهری پسته می‌شود. اگر پوسته بیرونی پسته ظاهری روشن و یکدست داشته باشد و مغز داخلی آن نیز سبز روشن، با رگه‌های بنفش یا قرمز نمایان شود، می‌گویی رویت پسته خوب است.

 

خرید پسته با انس متنوع از آقای پسته

 

انس ارقام مشهور پسته

پرفروش‌ترین پسته‌های موجود در بازار شامل پسته‌های اکبری، بادامی، پسته فندقی، پسته کله‌قوچی و پسته احمد آقایی می‌شوند که هر کدام از انس خاصی برخوردارند. در جدول زیر و باتوجه‌به میانگین وزنی در بازار، انس هر نوع پسته ذکر شده است که برای خرید پسته، می‌توانید از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که این جدول، بر اساس پسته‌های موجود در بازار و فروشگاه‌های مختلف است و برای خرید پسته‌ای با انس پایین‌تر و کیفیت مرغوب‌تر، می‌توانید وارد صفحه فروشگاه آقای پسته شوید.

نوع پسته

انس
پسته کله‌قوچی

20 تا 22

پسته اکبری

20 تا 22
پسته احمد آقایی

22 تا 24

پسته فندقی

28 تا 30
پسته بادامی

28 تا 30

 

اهمیت دانستن انس پسته

احتمالاً با خود بگویید که اهمیت دانستن انس پسته چیست و چرا باید با این نکات آشنا باشیم. به‌طورکلی اطلاع داشتن از نحوه محاسبه انس پسته یا سایر موارد در این زمینه، ضرورتی ندارد و تنها برای خرید محصولی بهتر به شما کمک می‌کند. اگر با معیارهای درجه‌بندی پسته آشنا باشید، می‌توانید بهترین و مرغوب‌ترین جنس بازار را شناسایی کنید و زمان و هزینه خود را صرف محصولات بی‌کیفیت نکنید.

سخن پایانی

انس پسته یکی از معیارهای درجه‌بندی پسته است که درشتی یا ریز بودن پسته را نشان می‌دهد. پسته‌هایی با انس پایین‌تر، اندازه درشت‌تری دارند و پسته‌هایی که انس بالاتر دارند، از اندازه نسبتاً ریز و کوچکی برخوردارند. در این مقاله به طور تخصصی به بررسی اینکه انس پسته چیست و نحوه محاسبه انس پسته چگونه است پرداختیم. اگر نیاز به راهنمایی یا دریافت مشاوره در خصوص خرید پسته مرغوب و درجه یک دارید، کافی است با پشتیبانان آقای پسته در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

انس پسته چیست؟

انس پسته معیاری است که برای درجه‌بندی میزان درشت بودن پسته استفاده می‌کنند. انس پایین‌تر یعنی پسته درشت‌تر است و انس بالاتر، به معنای ریز بودن پسته است.

پایین‌تر انس پسته مربوط به کدام نوع پسته می‌شود؟

پسته‌های اکبری موجود در سایت آقای پسته شامل پسته اکبری خام، پسته اکبری شور سنتی و پسته اکبری زعفرانی با انس 18 تا 19، مرغوب‌ترین پسته با انس پایین در بازار هستند.

آیا انس پایین نشان از مرغوب بودن پسته است؟

پسته‌های مرغوب و درجه یک؛ معمولاً انس پایین‌تری دارند و لوکس‌ترین آجیل‌ها در این زمینه، با انس 18 تا 19 عرضه می‌شوند. بااین‌حال عوامل دیگری نیز در تعیین کیفیت پسته نقش دارند و تنها با محاسبه انس پسته، نمی‌توان کیفیت آن را متوجه شد.

رویت پسته چه معنی دارد؟

رویت پسته ویژگی‌ها و نمای ظاهری پسته را تعیین می‌کند و عاملی برای تعین کیفیت پسته محسوب می‌شود. خندان بودن، رنگ پوسته روشن، رنگ مغز سبز و بنفش و تا حدودی اندازه درشت پسته، نشان از رویت خوب پسته دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 11 =